środa, 19 września 2018

Runianka japońska - okrywowe cudeńko

Od ubiegłego tygodnia publikuję posty, w których opisuję różne zimozielone liściaste rośliny okrywowe i zadarniające. Pisałem już o barwinkach. Dziś pora na kolejne krzewinki, które zazielenią kazde, nawet najbardziej zacienione miejsce. To runianka japońska (Pachyhsandra terminalis). Ta  zimozielona, bardzo ozdobna krzewinka liściasta należy do rodziny bukszpanowatych. Pochodzi z terenów Chin i Japonii. 


Po wysadzeniu rośnie dość wolno, ale po ukorzenieniu proces ten przyspiesza. Dorosłe osobniki osiągają wysokość ok. 20 – 30 centymetrów. Jest w pełni odporna na warunki klimatyczne panujące w naszym kraju i świetnie zimuje w gruncie. Runianka wytwarza korzenie rozłogowe, dzięki którym szybko się rozrasta. Należy jednak sadzić ją uważnie, gdyż może niekontrolowanie się rozrastać, chociaż nie jest zbyt ekspansywna. Jej liście są zielone i błyszczące o owalnym kształcie, grubo ząbkowane. 


Na rynku dostępna jest także odmiana Variegata, o pstrych biało lub kremowo-zielonych listkach. Krzewinki na szczycie pędu tworzą swego rodzaju rozetkę. Zbyt wybujałe pędy można przyciąć, co pozwala roślinie na zagęszczenie, a co za tym idzie sprzyja ładnemu wyglądowi naszego „dywanu”. Runianka najlepiej rośnie w cieniu i półcieniu. Nie lubi miejsc bezpośrednio i silnie nasłonecznionych. Dobrze rośnie pod dużymi drzewami, które zapewniają jej ochronę przed zbyt mocnymi promieniami słońca. 


Tam gdzie nie chce rosnąć trawa, runianka stworzy nam piękne zimozielone kobierce świetnie zadarniając tereny zacienione. Lubi glebę próchniczą, lekko kwaśną lub obojętną. Znacznie lepiej rośnie, kiedy jest regularnie podlewana. Aby osiągnąć efekt „dywanu” z runianki, krzewinki najlepiej jest sadzić co ok. 20 – 30 cm. Żeby uniknąć niechcianego rozrostu runianki dobrze jest wkopać w ziemię zaporę na głębokość ok. 25 – 30 cm (np. plastikowy border). 


Runianka ma dość niepozorne białe kwiatki, które pojawiają się późną wiosną lub wczesnym latem.

Ta niepozorna krzewinka warta jest uwagi. Jest niezwykle odporna, mało wymagająca i piękna!

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga.

8 komentarzy:

  1. Bardzo fajny artykuł, ogród też przepiękny i przykuwa wzrok

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo mi się podoba roślina ale niestety w naszym ogrodzie nie poradziła sobie. Pozdrawiam:):):)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ojej! Dlaczego? Może miała za dużo słońca? Albo za sucho? To generalnie dość wytrzymała i łatwa w uprawie krzewinka. Serdeczności!

      Usuń
    2. U nas jest bardzo mało miejsc zacienionych i półcienia. Niewiele ulubionych moich roślinek sobie poradzi. Pozdrawiam:):):)

      Usuń
    3. Szkoda :-( Z drugiej strony u mnie w cieniu kwiaty nie chcą rosnąć :-( Każde miejsce ma swoje plusy i minusy :-) A może spróbuj z ostrokrzewem? Np. odmiana Jade Star, Argentea Marginata albo Heckenfee czy Blue Prince i Blue Princess. One radzą sobie w słońcu :-) Pozdrowienia!

      Usuń
  3. U mnie rośnie od północy i mimo suchego w tym miejscu podłoża radzi sobie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Super, runianka jest dość odporna. No i świetnie rośnie nawet w pełnym cieniu :-) Pozdrowienia :-)

      Usuń