piątek, 25 maja 2018

Różaneczniki i azalie - usuwanie przekwitniętych kwiatostanów

Od początku trzeciej dekady kwietnia w moim ogrodzie kwitły różaneczniki. W tym roku miały mnóstwo kwiatów. Podobnie zresztą jak moje dwie azalie japońskie. Za to azalie wielkokwiatowe w tym roku zawiodły. Zakwitły tylko trzy z 14 krzewów. Niektóre odmiany różaneczników jeszcze kwitną, ale to już ich ostatnie chwile. Na kolejne kwiaty musimy poczekać niecałe 11 miesięcy. Jeśli aura będzie sprzyjać to już w drugiej połowie kwietnia przyszłego roku zacznie znów robić się kolorowo. Oczywiście wczesne odmiany różaneczników zakwitną jeszcze szybciej. Kwitnienie to naturalny proces, którego celem jest wytworzenie nasion. A to kosztuje każdą roślinę sporo sił. Dlatego też, żeby wzmocnić krzew oraz umożliwić mu wykorzystanie sił witalnych w tworzenie nowych przyrostów (gałązek) należy usuwać przekwitnięte kwiatostany azalii i różaneczników.


Usuwamy je bardzo delikatnie. Musimy uważać, żeby nie urwać wraz z nimi nowych gałązek lub pąków. Najlepiej je chwycić u nasady dwoma palcami i przechylając w obie strony powoli i delikatnie je oberwać. Jeśli młode gałązki są już spore (tak jak widać to na powyższym zdjęciu) usuwanie kwiatostanów jest łatwiejsze. Gorzej jednak, gdy przy nasadzie kwiatu są jedynie niewielkie pąki. Bądźcie bardzo delikatni! Te młode przyrosty są dosyć kruche! Pąki widoczne u nasady przekwitniętych kwiatostanów to pąki wegetatywne. Wkrótce rozwiną się z nich (lub już się rozwinęły) nowe gałązki, na szczycie których wyrosną pąki generatywne. To one będą źródłem przyszłorocznych kwiatów! 

Uwaga! Mimo tego, że przy obrywaniu pąków na pewno pobrudzicie sobie palce kleistą substancją pokrywającą dolne części kwiatostanów,  lepiej wykonywać ten zabieg bez rękawiczek. Jak już wspomniałem bardzo ważna jest tu delikatność i precyzja! No i oczywiście cierpliwość!


Po oberwaniu przekwitłych kwiatostanów krzewy należy zasilać nawozem do różaneczników i azalii. Dzięki temu wzmocnimy i odżywimy roślinę. Nie zapomnijcie także o zbadaniu pH gleby. W razie potrzeby podlejcie krzewy środkiem zakwaszającym podłoże. 

Więcej informacji o różnych odmianach różaneczników oraz o ich uprawie i pielęgnacji znajdziecie TUTAJ

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz