czwartek, 5 kwietnia 2018

Otwarte ogrody 2018

Miło mi poinformować, że mój Zimozielony ogród weźmie udział w kolejnej już edycji Festiwalu Otwarte Ogrody. W tym roku odbędzie się on w dwóch sąsiadujących ze sobą miastach Brwinowie i Podkowie Leśnej równocześnie, w weekend 16-17 czerwca 2018. W podobnym terminie swoje ogrody otworzą także mieszkańcy Milanówka.

Warto w tym miejscu wspomnieć, ze wszystkie 3 miejscowości są członkami Stowarzyszenia Podwarszawskie Trójmiasto Ogrodów.

Szczegółowy program Festiwalu, tematy i partnerów spotkań w Zimozielonym ogrodzie przedstawię Wam za jakiś czas.  Dziś jednak chciałbym ponownie przybliżyć Wam idee przyświecające Festiwalowi Otwarte Ogrody! Wiem, wiem. Już o tym niejednokrotnie pisałem, ale szkoda byłoby ponownie nie nakreślić kilku słów o tej wspaniałej inicjatywie. Tym bardziej, że jak widać na poniższych zdjęciach w poprzednich latach świetnie się bawiliśmy!


W czasach, w których jak grzyby po deszczu powstają chronione osiedla i domy za wysokimi ogrodzeniami, mieszkańcy Podwarszawskiego Trójmiasta Ogrodów dzielą się swoją prywatną przestrzenią, często zabytkowych domów i ogrodów. Władze lokalne, osoby prywatne i organizacje pozarządowe organizują oddolnie kilkadziesiąt kameralnych, otwartych wydarzeń. Jest w czym wybierać: koncerty, recitale, wystawy plastyczne i fotograficzne, plenery malarskie, wycieczki, pikniki, spektakle, warsztaty, spotkania z twórcami, pokazy filmów, potańcówki. W tyle nie pozostają lokalne instytucje kultury, proponując bogaty program imprez. Artyści otwierają pracownie prezentując swoje dzieła.


Spacerując po Brwinowie, Milanówku i Podkowie można w te wyjątkowe weekendy zajrzeć do zamkniętych na co dzień zabytkowych przestrzeni, poznać nieznane wcześniej miejsca, odkryć ich urodę i, czasami niezwykłą, historię. „Otwarte Ogrody” promują lokalne dziedzictwo kulturowe i integrują lokalną społeczność, budując wyjątkowe więzi sąsiedzkie. Festiwal to prawdziwe święto lokalnych społeczności.


Festiwal Otwarte Ogrody organizowany jest od 2005r. Po raz pierwszy zorganizowany został w Podkowie Leśnej, a jego pomysłodawcami byli Magdalena Prosińska i Łukasz Willmann. Kolejne edycje są częściowo finansowane ze środków samorządu lokalnego. Wspierają je również prywatni sponsorzy – przede wszystkim lokalni przedsiębiorcy.

Jeszcze raz serdecznie zapraszam do odwiedzin Zimozielonego ogrodu w weekend 16-17 czerwca 2018. Szczegółowy program niebawem opublikuję na blogu, FB i Insta.


O idei festiwalu oraz o tym, co wydarzy się podczas edycji w innych miastach można przeczytać na stronie http://www.otwarteogrody.pl/

10 komentarzy:

  1. Wspaniała inicjatywa, aż zazdroszczę i żałuję, że mieszkam za daleko. Cieszę się jednak każdą Twoją relacją Andrzeju. Pozdrawiam serdecznie!:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję bardzo :-) W tym roku będzie się działo :-) Już nie mogę się doczekać :-) Serdeczności :-)

      Usuń
    2. Mój ogród jest w sąsiedniej miejscowości. Wasze dni Otwartych Ogrodów to niesamowite przeżycie. Wybieram się do Was. Czy macie jeszcze Białego Pawia

      Usuń
    3. Oczywiście, biały paw biega po ogrodzie kościelnym w Podkowie. W tym roku w tym samym terminie ogrody będą też otwarte w Brwinowie, będzie mnóstwo atrakcji :-)

      Usuń
  2. To cudna inicjatywa! Tak od dawna jest w Wielkiej Brytanii. Jeszcze podczas zwiedzania jesteśmy częstowani ciasteczkami i herbatą:) Pozdrawiam wiosennie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cudnie! U nas dopiero od 14 lat, ale w takim Poznaniu jeszcze krócej, mogą się od nas uczyć ;-) A tak na marginesie, w moim ogrodzie także będzie poczęstunek :-) Wiosenne serdeczności!

      Usuń
  3. Świetny pomysł na integrację sąsiadów :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Super sprawa! Aż chce się zajrzeć ☺

    OdpowiedzUsuń