sobota, 2 sierpnia 2014

Egzotyczny zakątek na początku sierpnia

Czas pędzi nieubłaganie! Właśnie minął półmetek wakacji. Za chwilę będziemy również bliżej końca niż początku lata. Póki co jednak pogoda przynosi tam ekstremalnie wysokie temperatury. Wczorajszy dzień upłynął pod znakiem chwilowego ochłodzenia. Jeśli oczywiście 26 stopni można nazwać chłodem. Wieczorem  i w nocy spadło sporo deszczu. Wczoraj na szczęście zdążyłem skosić trawę, dobę wcześniej podlałem wszystkie krzewy. Wczoraj zrobiła to natura. Dziś ze zdwojoną siłą powróciły letnie upały. Popołudniu termometr pokazywał +35 stopni w cieniu. Z takiej pogody korzystają rośliny. Szczególnie podoba się ona tym, które rosną w egzotycznym zakątku.


Opuncje Camanchica bardzo rozrosły się w tym roku.


Palma mrozoodporna Trachycarus Wagnerianus rozwija kolejny liść. Dzięki wysokim temperaturom palma rośnie dosyć szybko.


Juki karolińskie mają w tym roku wyjątkowo duże przyrosty liści. Niestety jeszcze nie kwitły.


W ostatnią środę zakwitła magnolia wielkokwiatowa.


Niestety jej kwiat został podczas wczorajszej ulewy zniszczony. Dziś wygląda tak.


A tak wygląda zakątek od północnej strony.


Jutro podobno ma być jeszcze cieplej niż dzisiaj, czy prognozy się sprawdzą? O tym przekonamy się już za kilkanaście godzin.

12 komentarzy:

  1. Ja już tych temperatur mam nieco dosyć....ale wczasowicze się cieszą.....

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. He he, w tym roku pogoda wyjątkowo sprzyja urlopowiczom! Pozdrowienia!

      Usuń
  2. CORAZ WIĘCEJ WRAŻEŃ W TWOIM OGRODZIE, POZDROWIENIA!

    OdpowiedzUsuń
  3. Szkoda, że urok tego kwiatu trwał tak krótko. W sprzyjających warunkach kwiaty utrzymują się nawet kilka tygodni. Proszę nie usuwać i pozwolić zawiązać się nasionom. Po dojrzeniu jest to szyszka oblepiona płaskimi czerwonymi nasionami wielkości niemal ziarna kukurydzy.
    Z takich nasion wyhodowałam nową wspaniałą roślinę.
    Pozdrawiam - Leokadia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam Pani Leokadio! Ogólnie rzecz biorąc kwiaty na grandiflorach Edith Bogue nie utrzymują się raczej zbyt długo. Większe drzewka mają znacząco więcej pąków i kwiatów. Pąki rozwijają się w różnym tempie i dlatego drzewo kwitnie przez kilka tygodni. Troszkę inaczej jest z innymi odmianami grandiflory. Te czasami kwitną dłużej. U mnie był tylko jeden kwiat, roślina jeszcze jest młoda, dlatego też w tym roku obetnę owocostan, a to dlatego żeby wzmocnić magnolię. Mam pytanie, jaką odmianę magnolii granfilory Pani posiada i od jak dawna u Pani rośnie? Jak znosi zimy i czy liście jej nie przemarzają? Pozdrawiam serdecznie! Miłego tygodnia!

      Usuń
    2. Niestety, ona rośnie w Nowym Jorku i ogród już do mnie nie należy. Będę tam w listopadzie i pójdę zobaczyć, jak przetrwała ostatnią bardzo ostrą i długą zimę.
      O odmianie nie mam pojęcia, bo nasiona zerwałam po prostu z dużego drzewa rosnącego przy ulicy.
      Pozdrawiam. Leokadia.

      Usuń
    3. Witam, bardzo dziękuję za informacje :) Nowy Jork mimo czasami dosyć ostrych zim, ma jednak troszkę inny klimat niż Warszawa. Z uwagi na ocean jest tam bardziej wilgotno, a zimą okresy z mrozami przerywane są całkiem ciepłymi dniami. W Central Parku rosną laurowiśnie i aukuby japońskie, które u nas czasami przemarzają :( Ale magnolia grandiflora rośnie też w Chicago, które czasami jest zimniejsze i bardziej śnieżne niż Warszawa. Bardzo jestem ciekaw jak moja MG Edith Bogue poradzi sobie z prawdziwą zimą. Niestety ostatnia zima nie może być wyznacznikiem odporności roślin na mrozy bp była krótka i dosyć łagodna! Pozdrawiam serdecznie :) Miłego dnia!

      Usuń
  4. Przykra sprawa z tą magnolią. Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ano przykra... Ale tak to bywa jak jest tylko jeden kwiatek. Przy większej ilości pąków rozwijałyby się one w różnym tempie i nie byłoby widać ubytków kwiatów... Pozdrowienia, miłego tygodnia!

      Usuń
  5. Odpowiedzi
    1. Witam, bardzo dziękuję za komentarz. Ciekaw jestem jak palma przeżyje następną zimę :) Pozdrawiam.

      Usuń