środa, 8 stycznia 2014

Zimozielony ogród na początku stycznia - wiosna? Część 2

Dziś powitam Państwa w zapomnianym już chyba radiowym stylu. Środa, 08 stycznia 2014 roku. Słońce wzeszło o godzinie 07.42, a zajdzie o 15.42. Dzień potrwa 8 godzin i będzie dłuższy od najkrótszego dnia w roku o ponad 18 minut! Imieniny dziś obchodzą... No dobrze, wystarczy. Warto jednak jeszcze dodać, że w tym roku najdłuższym dniem będzie 20 czerwca. Potrwa on 16 godzin i 47 minut. 08 stycznia jest krótszy od tego najdłuższego dnia w roku o 08 godzin i 47 minut. O najkrótszym dniu w roku nie będę na razie pisał. Mam już po dziurki w nosie tych krótkich dni! Stacje telewizyjne i radiowe, strony internetowe oraz prasa i inne media zapowiadają zbliżającą się od 13 stycznia (poniedziałek) zimę. Póki co jednak mamy wiosnę. Rośliny zareagowały na ciepłą i słoneczną ale również momentami dosyć wilgotną pogodę i zaczęły rosnąć. Wczoraj przedstawiłem Państwu pierwszą część zdjęć tych roślin. Dziś kolej na drugą. 

Zanim to jednak zrobię chciałbym zaprosić Państwa do polubienia strony "Zimozielony ogród". Znajduje sięona na portalu społecznościowym Facebook. A polubić ją można tutaj: https://www.facebook.com/Zimozielonyogrodandrzejzawadzki?ref=hl


Czas powrócić do ogrodu!

Młode listki wypuściła już trzmielina japońska. Jeśli przyjdą mrozy będę musiał porządnie ją zabezpieczyć agrowłókniną. W naturalnych warunkach roślina ta nie przerywa wegetacji na zimę. Tam gdzie rośnie (Japonia) zimy są łagodne i wilgotne.


Pąki kwiatowe zawiązały też aukuby japońskie. Krzew, który jest na zdjęciu zakwitł na wiosnę 2013. Aukuby to w Polsce rzadkość. A to dlatego, że są bardzo delikatnymi roślinami. Kwitnących aukub (rosnących w gruncie) praktycznie się u nas nie spotyka. 


Kiścień ma ogromne pąki. Tak wyglądają jakby miały się lada dzień rozwinąć.


Spore pąki kwiatowe ma runianka japońska. Ta roślina na swoich naturalnych stanowiskach kwitnie w miesiącach zimowych.


Przy starym pniu jarzębiny rośnie świeży i zieloniutki mech.


U moich rodziców azalie japońskie również wypuściły nowe listki. Niestety nie wiem jakie to odmiany.



Azalia pontyjska ma olbrzymie i porządnie nabrzmiałe pąki. Z tego większego pączka wyrośnie kwiatostan. A z mniejszych nowe przyrosty, na końcu których pojawią się latem pąki kwiatowe.


Wiciokrzew moich rodziców też powoli rozwija pączki i puszcza młode listki.


Róże nie dość, że nie zgubiły liści to jeszcze puszczają młode przyrosty!



Hortensja również zaczęła rosnąć.


Spore przyrosty mają bukszpany, które późną jesienią zaczęły po raz trzeci w sezonie puszczać nowe listki.


Tak wygląda wiosna zimą. Czy to się zmieni? Sprawdzalność prognoz pogody będziemy mogli ocenić już za kilka dni. Nie ma się jednak co łudzić. Prędzej czy później zima na pewno da znać o sobie.

8 komentarzy:

  1. Co będzie jak przyjdzie zima :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj może być kiepsko, ale zobaczymy, może natura sobie i z tym poradzi... Pozdrowienia Beatko!

      Usuń
  2. Pięknie.... tyle Twojej pasji.... pozdrawiam
    Paweł

    OdpowiedzUsuń
  3. Teraz pewnie mniej pracy w ogrodzie, chociaż aura wydaje się być prawie wiosenna... Chociaż normalna zima dla roślin też jest ważna... Pozdrawiam Cię bardzo serdecznie!
    Miłego wieczoru :)
    Paweł

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, teraz praktycznie niewiele dzieje się w ogrodzie. Miałem trochę sprzątania przed Świętami. Musiałem też jakiś czas temu podlać krzewy zimozielone, bo było dosyć sucho. Zima jest bardzo potrzebna roślinom. to okres kiedy odpoczywają. Obecna pogoda może mieć na nie negatywny wpływ, tym bardziej, że nadchodzą mroźne dni i noce. Serdeczne pozdrowienia!

      Usuń
  4. Wiosna w styczniu...nie ma nic za darmo,trzeba będzie za to zapłacić....boję się,ze choróbska zaatakują...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj tak... Też się boję różnych chorób. A poza tym przeraża mnie nadchodzący atak zimy. Wszystko może poprzemarzać. pozdrowienia!

      Usuń