środa, 12 czerwca 2013

Bambus mrozoodporny

W moim ogrodzie rośnie dosyć dużo liściastych roślin zimozielonych. W końcu to moje hobby! Do grona wielu gatunków dołączył ostatnio gość z dalekiej Azji. To paskowany bambus karłowaty (Pleioblastus fortunei "Variegatus"). Jak większość bambusów również ten należy do roślin ekspansywnych, rozrastających się poprzez korzenie rozłogowe. Dlatego sadząc go należy przewidzieć jaką powierzchnię ma nam zarosnąć. Teren ten należy ograniczyć wkopywanymi w ziemię borderami. Jeśli tego nie zrobimy bambus będzie się rozrastał tam gdzie chce, a nie tam gdzie my chcemy.


To dosyć niski zimozielony krzew, dorastający do ok. 1 metra wysokości. Jego liście są wizualnie bardzo atrakcyjne. Wąskie, długie, zielone z jasnymi paskami wzdłuż liścia. Bambus ten świetnie prezentuje się zarówno w małych jak i dużych ogrodach. Można go sadzić przy oczkach wodnych w kompozycjach z trawami.


W moim ogrodzie bambus rośnie przy zakątku egzotycznym, ale w niedalekiej odległości od trawy mozgi trzcinowatej "Variegata". jej liście są podobne do listków tego bambusa. Trawa jednak ma ten mankament, że na zimę usycha.


Ta odmiana bambusa preferuje miejsca cieniste lub półcieniste. W miejscach nasłonecznionych należy zapewnić roślinie więcej wilgoci. Ogólnie bambus ten lubi wilgotne i lekko kwaśne podłoże. Doskonale znosi przycinanie. Wg różnych źródeł wytrzymuje spadki temperatur do -24 stopni C. Gdy prognozowane są niższe spadki należy roślinę zabezpieczyć agrowłókniną. Szczególnie, jeśli jest niewiele śniegu.


Od dawna już myślałem o posadzeniu bambusa. W tym roku marzenie się spełniło. Na pewno na bieżąco będę Państwa informowało jego kondycji. Zapraszam do lektury!

8 komentarzy:

  1. Witaj Andrzeju.Też kiedyś chciałam mieć bambusa i dostałam takiego jak Twój tylko zielony. Nie zrobiłam mu zapory więc rośnie i rośnie , a jago koszę i zostawiam tylko kępkę.Żywotny to on jest.Moje rojniki pięknie kwitną i dobrze że szybko rozrastają się , bo po takim intensywnym kwitnieniu zniknęłyby zupełnie.Piękny ten klematis. Nie mam pełnych tylko pojedyncze np " Jan Paweł" bieluteńki.Dobrze że przypomniałeś o zasileniu po kwitnieniu azalii i różaneczników.Nie piszę na każdy Twój post komentarza po prostu brak czasu. Dziś np sekator. piłka i taczka i obchód, tu podciąć tu odciąć i tak trzy czubate taczki " wychodziłam"Pozdrawiam słonecznie i bardzo gorąco[27 na termometrze].

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj Stasiu! Dziękuję za komentarz :) Ja też notorycznie cierpię na brak czasu. W ogrodzie jest tyle roboty... Na okrągło coś. A to opryski, a to nawożenie, a to przycinanie, a to koszenie i tak na okrągło! Ale lubię to :) U nas też dziś było ciepło i słonecznie (+26 C), więc cały praktycznie dzień spędziłem w ogrodzie. Pozdrowienia serdeczne. Miłego wieczoru!

      Usuń
  2. a jaaa mam też tą trawę ale o wiele większą , rozsadzam w różne miejsca i bardzo ją lubię - kojarzy mi
    się z ... morzem za którym tęsknię ; pozdrwaiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj. Jeśli jest o wiele wyższa od mojej to raczej jest to jakaś odmiana miskanta :) Marzą mi się miskanty ale mam za dużo cienia w ogrodzie :( Pozdrowienia.

      Usuń
  3. Ja też zawsze chciałam mieć bambusy w ogrodzie, pięknie wyglądają no i szybko rosną. Jeszcze żadnego nie mam, ale jak tylko skończymy budowę, to na pewno kupię :)

    Pozdrawiam i miłego wieczoru!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj :) W słonecznych miejscach sprawdza się bambus czarny. Dorasta do ponad 2 metrów wysokości, szybko się rozrasta i może spełniać funkcję żywopłotu :) Pozdrowienia. Dobrej nocy :)

      Usuń
  4. mam trawę jak na 3 zdjęciu i mi usycha jaki może być powód

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam, to mozga trzcinowata.
      Potrzebuje sporo podlewania. No i jest dosyć agresywna, więc radzę uważać z tą trawą :) Pozdrowienia!

      Usuń