środa, 4 kwietnia 2012

Wiosenne zmiany w ogrodzie 3

Tak jak wcześniej pisałem mój ogród cały czas się zmienia, tak aby spełnić moje wyobrażenia. Realizacja planów wymaga czasu, trochę własnej pracy i wkładu finansowego. Wczoraj dotarły do mnie rośliny zamówione wcześniej na jednym z serwisów aukcyjnych. Tak jak pisałem wcześniej podejmuję właśnie kolejną próbę aklimatyzacji palmy mrozoodpornej w moim ogrodzie. Tym razem zdecydowałem się na Trachycarpusa Naini Tal, która uznawana jest za najbardziej mrozoodporną z palm. Wg różnych źródeł wytrzymuje ona krótkotrwałe spadki temperatur od -17 do -23 stopni (bez zabezpieczenia). Postaram się nawiązać kontakt z innymi osobami uprawiającymi palmy w Polsce i udostępnić linki do ich stron. Wkrótce również na mojej stronie internetowej znajdziecie Państwo opisy palm, które przynajmniej w teorii mogą rosnąć w naszym klimacie (w centrum Polski). W jednym z wcześniejszych postów opisałem moje dotychczasowe doświadczenia w uprawie tych pięknych i jakże egzotycznych roślin. Zapraszam do lektury.

Tak wygląda posadzona wczoraj późnym popołudniem palma Trachycarpus Naini Tal.



Kilka dni temu pisałem również o przesadzaniu juk w ich docelowe miejsc. Rosną one teraz przy oczku wodnym obok wspomnianej wyżej palmy. W ich miejsce posadziłem malutkie krzewy bukszpanu, który docelowo ma być strzyżoną obwódką podkreślającą łuki przed wejściem do domu. Poprawiłem też ułożenie kostki granitowej będącej obramowaniem łuków, tak, żeby ich obrys był zharmonizowany z kształtem ścieżek. Przestrzenie między bukszpanami wypełniłem korą sosnową, która poza ozdobieniem tego miejsca zapewni mu stałą wilgotność, zapobiegnie wysuszaniu gleby, ochroni korzenie przed mrozem oraz lekko zakwasi ziemię. Poniżej zdjęcia nowych nasadzeń. Więcej informacji o korze w poście pt. Kora sosnowa. A już wkrótce na mojej stronie internetowej jeszcze więcej informacji i zastosowaniu ściółki z kory sosnowej.



Posadzony przeze mnie bukszpan to bukszpan zwyczajny (Buxus serpenvirens). Jest on bardzo popularnym w Polsce liściastym krzewem zimozielonym. Świetnie nadaje się do formowania. Rośnie zarówno w cieniu jak i w miejscach nasłonecznionych. Więcej o jego uprawie oraz porady dotyczące przycinania i formowania krzewów już wkrótce na mojej stronie internetowej.


2 komentarze: