Partnerem bloga jest Szkółka roślin ozdobnych i owocowych

w Janczewicach, ul. Jedności 114

Do 01 marca 2018 Szkółka jest nieczynna

http://szkolkajanczewice.pl/

sobota, 29 kwietnia 2017

Katalog roślin Związku Szkółkarzy Polskich

Wiecie, że jestem wielkim miłośnikiem roślin. Szczególnym uwielbieniem darzę liściaste rośliny zimozielone. Ale nie tylko. Lubię zieleń, kwiaty, kolory ogrodów. Dlatego też z ogromną satysfakcją chciałbym przedstawić dziś "Katalog roślin polecanych przez Związek Szkółkarzy Polskich".

A długi majowy weekend, który właśnie się zaczyna sprzyja zakupom ogrodniczym i pracom w ogrodzie. Wśród nich na pewno nie zabraknie nowych nasadzeń, a katalog może być pomocny w ich planowaniu.


Ta księga to praktycznie wielka encyklopedia roślin, które bez problemów można uprawiać na terenie naszego kraju. To niewiarygodne, ale znajdziecie tu 2680 roślin. Wszystkie są piękne, co ważne sprawdzone w naszym klimacie i dostępne w szkółkach. Autorami katalogu jest 9 polskich ekspertów, którzy jak można z powodzeniem stwierdzić, tworzą "top of the top" polskich znawców przyrody.


W katalogu znajdziecie takie działy jak:
- planowanie ogrodu,
- sadzenie i pielęgnacja,
- drzewa i krzewy iglaste,
- drzewa liściaste,
- krzewy liściaste,
- rosliny tarasowe,
- rośliny wrzosowate,
- pnącza,
- róże,
- byliny,
- trawy i paprocie,
- rośłiny sadownicze,
- rośliny ozdobne o jadalnych owocach,
- zwalczanie szkodników i chorób.

Ponadto są tu działy:
- zwalczanie szkodników i chorób,
- zestawienia tabelaryczne,
- indeks nazw.


Na szczególną uwagę zasługuje sposób prezentacji poszczególnych roślin. Oprócz nazwy polskiej i łacińskiej oraz opisu rośliny znajdziemy tu takie informacje jak stanowisko dla rośliny oraz jej odporność na mrozy. Bardzo spodobało mi się zaprezentowanie sylwetki roślin w wieku dojrzałym. Dla drzew to 30 a dla krzewów 10 lat. Porównanie z sylwetką człowieka jest genialne!

Do tego jeszcze czytelna legenda opisująca poszczególne obrazki w opisach roślin oraz rozszyfrowanie skrótów występujących w katalogu.


Szczegóły znajdziecie na stronie internetowej Związku Szkółkarzy Polskich http://www.zszp.pl/ 

Na tej samej stronie można zakupić katalog. Jego cena to 83 PLN. Mając na uwadze olbrzymią listę roślin oraz inne informacje i porady ważne dla ogrodników czy szkółkarzy lub architektów i projektantów ogrodów czy przestrzeni publicznych nie jest to cena wygórowana. Tym bardziej, że taki katalog to zakup na wiele lat!

2 komentarze:

 1. Witaj Andrzejku !!!
  Mam nadzieję, że masz sporo wrażeń z ostatniego Twojego wyjazdu. Czekam na relacje i oczywiście wspaniałe zdjęcia.
  Ja już nie kupię żadnej lektury ogrodniczej bo jestem bardzo przybita podtopieniami w ogrodzie. Moje niemal owocujące pomidory, sałaty, rzodkiewki to wszystko jest pod wodą. Nie mamy nic posiane i na dodatek zalane wodą.
  Powiem Ci, że nie jestem zła ani wściekła ale zniechęcona do wszystkiego.
  Życzę Ci pięknej, słonecznej niedzieli.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ojej, bardzo Wam współczuję! Tyle pracy... To co w tym roku dzieje się z pogodą to jakiś kataklizm. Najpierw okropna zima, niby nie długa, ale dotkliwie dała o sobie znać. Teraz ta wiosna... jak nie wiosna... W tamtym tygodniu jakieś śniegi, w tym ulewy... Do tego chłodno... Co się dzieje? Przykro mi z powodu Waszych warzyw... Serdeczności!

   Usuń