Partnerem bloga jest Szkółka roślin ozdobnych i owocowych

w Janczewicach, ul. Jedności 114

Do 01 marca 2018 Szkółka jest nieczynna

http://szkolkajanczewice.pl/

środa, 1 lutego 2017

Z ogrodem na TY

Wielkimi krokami zbliża się 5 już Spotkanie Blogerów Ogrodniczych. O tym wydarzeniu napisze osobny post bądźcie jednak pewni, że na początku marca w Poznaniu wybuchnie energia tych wszystkich, dla których życie nie istniałoby bez ogrodu czy działki. To zarówno profesjonaliści jak i zwykli miłośnicy ogrodów i roślin. W poniedziałek (TUTAJ) pisałem Wam o tym, jak Magda zainspirowała mnie tym, co opisała w poście opublikowanym na jej blogu. Wraz z rodziną Magda łączy swoją wiedzę i doświadczenie z pasją jaką jest ogrodnictwo. Dziś chciałbym Wam przedstawić kolejnego prawdziwego profesjonalistę i jego inspiracje. To Tomek, którego poznałem prawie rok temu podczas 3 Spotkania Blogerów Ogrodniczych w Poznaniu.


Witaj Tomku! Nie było Cię na 4 Spotkaniu Blogerów w Warszawie. Mam nadzieję, że do Poznania przyjedziesz.

Witaj Andrzeju. Faktycznie do Warszawy nie mogłem przyjechać. Jak zwykle dużo obowiązków... Niestety obawiam się, że w tym roku, nie zawitam również do Poznania. Obowiązków jak zwykle dużo, ale jest jeszcze jeden, szczególny powód. Jak wiesz pracuję nad książką, a właściwie podręcznikiem, którego premierę zaplanowałem na 15. kwietnia. Do tego czasu, każdy dzień jest dla mnie „na wagę złota”. Nie mogę sobie więc pozwolić na trzydniowy wyjazd, który jak wiemy byłby przed tą datą...

Czyli dzieje się? 

Tak, czasami aż zbyt wiele. Szczególnie jeśli ma się w opiece wielkie parki, tereny różnych instytucji i dziesiątki ogrodów...


To rewelacja. Widziałem, że profil Twojej firmy na Facebook'u czyli „Z ogrodem na TY” (TUTAJ) ma już ponad 20 000 polubień. 

Faktycznie, sporo ludzi tam zagląda. To świetne medium do kontaktów i przekazywania wiedzy z zakresu szeroko pojętego ogrodnictwa. Od samego początku staram się go prowadzić trochę inaczej, niż inne profile z tej branży. Przede wszystkim wplatam dużo informacji ze swojej pracy, staram się pokazywać ogrodnictwo nie tylko od strony roślin, ale również sprzętu, który jest dla mnie bardzo ważnym elementem. Poza tym staram się, aby na profilu dużo się działo, staram się Czytelników czymś zaciekawić, mobilizować do zabawy. Zresztą jak wiesz, w „realnym” życiu również lubię jak sporo się dzieje. Więc zwyczajnie powielam to na profilu. Jak widać spotyka się to z uznaniem ze strony Czytelników.


Dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem to dla Ciebie codzienność, ale wiem, zresztą już wspomniałeś, że przygotowujesz właśnie ogromne opracowanie, które będzie przewodnikiem dla wszystkich osób budujących domy i zakładających ogrody. 

To w zasadzie nie przewodnik, ale podręcznik „Jak przejść z ogrodem na TY”. Opracowanie to KILKUSET STRONICOWA (na ten moment około 400.) kwintesencja całej mojej wiedzy i wieloletniej praktyki z zakresu geodezji oraz urządzania i utrzymania terenów zieleni. W prosty i praktyczny sposób będzie wyjaśniała nieoczywiste zagadnienia, z którymi możesz zetknąć się na swojej drodze, od wyboru działki do zakończenia urządzania ogrodu. Myślę, że pozwoli ustrzec się przed wieloma zagrożeniami, które mogą mieć niekorzystne konsekwencje prawne i finansowe, a także będzie tłumaczyć, jak samodzielnie wykonać, pozornie trudne prace.


A co dokładnie w nim znajdziemy?

Podręcznik będzie wyjaśniał kwestie związane z lokalizacją działek i czynnikami, które pozornie wydają się mało istotne, a w praktyce mają wielkie znaczenie dla przyszłej inwestycji i kosztów jej prowadzenia.
Będzie tłumaczył rolę geodety i kosztów jego opracowań na całym etapie budowy domu, wyjaśniał zagadnienie granic działek oraz mogących pojawić się nieprzewidzianych trudności. Ponadto podpowie na co zwrócić uwagę, aby nie wdać się w wieloletnie sąsiedzkie konflikty. I wreszcie zwróci uwagę na tak pozornie błahe sprawy jak użytek gruntowy Twojej działki, który ma bezpośredni wpływ na wysokość Twoich corocznych podatków.
W kolejnej części podręcznik przeprowadzi Cię przez cały etap zakładania ogrodu, od projektu, po urządzenie. Co więcej, w prosty, opisowy i obrazkowy sposób wyjaśni jak samemu ogród zaprojektować, na co zwrócić uwagę oraz jak krok po kroku wykonać go w każdym elemencie. Od tak pozornie trudnej czynności jak niwelacja i równanie terenu, poprzez chodniki, obrzeża, rabaty, a na założeniu trawnika kończąc.


Czy to będzie swego rodzaju szkolenie, warsztaty, porady prawne czy informacje praktyczne?

Określenie „Podręcznik” wcale nie jest przypadkowe, ponieważ opracowanie ma formę właśnie podręcznikową. Nie jest to kurs, szkolenie czy inna forma, którą będziesz zmuszony studiować i analizować, a w efekcie i tak być może niczego nie zapamiętasz.
Jest to natomiast opracowanie, które wystarczy, że zawsze będziesz miał pod ręką i w odpowiednim momencie Twojej „drogi do własnego ogrodu” otworzysz, a bezpiecznie poprowadzi Cię dalej. Bez względu czy jesteś dopiero na etapie rozmyślania o własnej działce, jesteś już jej posiadaczem, rozpocząłeś budowę, zakończyłeś, urządzasz ogród, czy jesteś już jego szczęśliwym posiadaczem.
W podręczniku znajdziesz cenne informacje z zakresu szeroko pojętej geodezji oraz urządzania ogrodu, które mogą Ci się przydać na każdym z powyższych etapów. Co więcej, w wielu przypadkach mogą uchronić Cię przed podjęciem niewłaściwych decyzji, które mogą być bardzo niekorzystne i kosztowne w skutkach.
Podręcznik nie będzie Cię uczył teorii. On w prostych opisach i praktycznych zdjęciach z moich realizacji, pokaże Ci, jak krok po kroku, element za elementem, wszystko zrobić samemu. A przy okazji zaoszczędzić całkiem dużo pieniędzy.


Czy będzie on dostępny w księgarniach?

Nie, w celu ograniczenia kosztów, również ze strony kupujących, podręcznik ukaże się w formie elektronicznej. Chociaż nie wykluczam, w przyszłości również formy drukowanej.

To bardzo wygodna forma, w każdej chwili można go sobie uruchomić z komputera, laptopa czy tez tabletu. Nawet podczas spaceru po ogrodzie czy centrum budowlanym lub ogrodniczym.

Tomku, gratulacje. To wielkie przedsięwzięcie zapełni lukę jaka wciąż jest na naszym rynku. Szczerze mówiąc nie spotkałem się jeszcze z tak kompleksowym opracowaniem.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Ja również serdecznie dziękuję. I pozdrawiam wszystkich Twoich Czytelników.

A więcej informacji o podręczniku, jego Autorze i jego firmie przeczytacie TUTAJ.

8 komentarzy:

 1. Dziękuję, że miałem przyjemność z Tobą porozmawiać. Wzmianka o mnie, na Twoim blogu, to dla mnie duże wyróżnienie. Tym bardziej się cieszę, że uwzględniłeś mnie w swoich blogowych grafikach. Serdecznie pozdrawiam Ciebie oraz wszystkich Twoich Czytelników!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cała przyjemność po mojej stronie :-)

   Usuń
 2. Ja też będę na Gardenii. Do zobaczenia! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapowiada się bardzo ciekawe opracowanie. To dobrze, że wokół tylu pasjonatów i ludzi ogrodniczo zakręconych. Każdy zadbany ogródek to kolejny, piękniejszy kawałek świata.
  Przesyłam cieplutkie pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ewuniu, musisz koniecznie zobaczyć profil Tomka na FB. Tam jest mnóstwo ogrodowych inspiracji :-) Serdeczności!

   Usuń
  2. Dziękuję i również pozdrawiam.
   A co do podręcznika, to myślę, że dobrze wkomponuje się w pewną lukę informacyjną, w tych tematach, które porusza.

   Usuń
  3. To wspaniała i cenna inicjatywa! Serdeczności!

   Usuń