Partnerem bloga jest Szkółka roślin ozdobnych i owocowych

w Janczewicach, ul. Jedności 114

Do 01 marca 2018 Szkółka jest nieczynna

http://szkolkajanczewice.pl/

wtorek, 27 września 2016

Katalog roślin polecanych przez Związek Szkółkarzy Polskich

Wiecie, że jestem wielkim miłośnikiem roślin. Szczególnym uwielbieniem darzę liściaste rośliny zimozielone. Ale nie tylko. Lubię zieleń, kwiaty, kolory ogrodów. Dlatego też z ogromną satysfakcją chciałbym przedstawić dziś "Katalog roślin polecanych przez Związek Szkółkarzy Polskich".


Ta księga to praktycznie wielka encyklopedia roślin, które bez problemów można uprawiać na terenie naszego kraju. To niewiarygodne, ale znajdziecie tu 2680 roślin. Wszystkie są piękne, co ważne sprawdzone w naszym klimacie i dostępne w szkółkach. Autorami katalogu jest 9 polskich ekspertów, którzy jak można z powodzeniem stwierdzić, tworzą "top of the top" polskich znawców przyrody.


W katalogu znajdziecie takie działy jak:
- planowanie ogrodu,
- sadzenie i pielęgnacja,
- drzewa i krzewy iglaste,
- drzewa liściaste,
- krzewy liściaste,
- rosliny tarasowe,
- rośliny wrzosowate,
- pnącza,
- róże,
- byliny,
- trawy i paprocie,
- rośłiny sadownicze,
- rośliny ozdobne o jadalnych owocach,
- zwalczanie szkodników i chorób.

Ponadto są tu działy:
- zwalczanie szkodników i chorób,
- zestawienia tabelaryczne,
- indeks nazw.


Na szczególną uwagę zasługuje sposób prezentacji poszczególnych roślin. Oprócz nazwy polskiej i łacińskiej oraz opisu rośliny znajdziemy tu takie informacje jak stanowisko dla rośliny oraz jej odporność na mrozy. Bardzo spodobało mi się zaprezentowanie sylwetki roślin w wieku dojrzałym. Dla drzew to 30 a dla krzewów 10 lat. Porównanie z sylwetką człowieka jest genialne!

Do tego jeszcze czytelna legenda opisująca poszczególne obrazki w opisach roślin oraz rozszyfrowanie skrótów występujących w katalogu.


Szczegóły znajdziecie na stronie internetowej Związku Szkółkarzy Polskich http://www.zszp.pl/ 

Na tej samej stronie można zakupić katalog. Jego cena to 83 PLN. Mając na uwadze olbrzymią listę roślin oraz inne informacje i porady ważne dla ogrodników czy szkółkarzy lub architektów i projektantów ogrodów czy przestrzeni publicznych nie jest to cena wygórowana. Tym bardziej, że taki katalog to zakup na wiele lat!

4 komentarze:

 1. Piękne wydanie:) Pomysł z sylwetkami ludzi genialny

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie ten pomysł z sylwetkami ludzi to strzał w dziesiątkę :-) Fantastyczny pomysł! Serdeczności!

   Usuń
 2. Super sprawa z katalogiem:-) tyle roslin w jednym miejscu. Pewnie sprawię sobie pod choinkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Katalog jest zarąbisty! Nawet laurowiśnie i ostrokrzewy są w nim opisane :-) Należy oczywiście mieć na uwadze, ze nie znajdziemy tu np. araukarii, a aukuba potraktowana jest jako roślina do pojemników. Ale to nic, poza nimi są tysiące fajnych roślinek. Wydanie jest cudne! Miłego wieczoru!

   Usuń