Partnerem bloga jest Szkółka roślin ozdobnych i owocowych

w Janczewicach, ul. Jedności 114

Do 01 marca 2018 Szkółka jest nieczynna

http://szkolkajanczewice.pl/

środa, 18 listopada 2015

Prognozy pogody na nadchodzące tygodnie

Pogoda lubi płatać nam figle. Statystyki temperatur czy opadów coraz częściej padają ofiarą zmienności aury. Jak wynika z wieloletnich obserwacji lipiec to w Warszawie najbardziej mokry miesiąc w roku. Tegoroczny do takich na pewno się nie zapisał, a susza, która tak naprawdę panuje od kilku lat dała się chyba wszystkim we znaki. Od wielu lat całe armie synoptyków próbują przewidzieć jaka pogoda będzie panowała w najbliższych dniach czy tygodniach. Powstają komputerowe symulacje pogody czy prognozy, które obejmują nawet tak długie okresy jak kilka miesięcy. Co więcej wielu klimatologów przewiduje zmiany pogodowe cy klimatyczne mające wystąpić w ciągu wielu kolejnych lat. Ale czy rzeczywiście ludzkość potrafi przewidzieć zmiany klimatu? Nie od dziś wiadomo przecież, że czasami zdarz się, iż nawet kilkudniowe prognozy po prostu się nie sprawdzają. 

A jakie będą nachodzące tygodnie? Czy czekają nas białe święta? W 2013 roku śnieg mogliśmy podziwiać jedynie w telewizji, a pogoda w Boże Narodzenie bardziej przypominała październik niż grudzień.


Serwis meteorologiczny dostępny na stronie www.twojapogoda.pl przewiduje, że nadchodząca zima, a więc również Święta przyniesie nam dosyć ciepłą aurę. Wg synoptyków opierających swoje analizy m.in. na służbach pogodowych Wielkiej Brytanii, USA czy Rosji styczeń i luty 2016 mają być wyjątkowo ciepłe. Nie oznacza to oczywiście, ze w ogóle nie spadnie u nas śnieg. Wystarczy przypomnieć sobie np. ubiegły rok kiedy kilka dni przed Bożym Narodzeniem mieliśmy pogodę iście wiosenną. 


Za to w drugi dzień Świąt spadł śnieg i krajobrazy się zabieliły. 


Ubiegłoroczna zima, zgodnie z prognozami ww. serwisu internetowego okazała się jednak wyjątkowo ciepła. Dni ze śniegiem czy mrozem było bardzo niewiele, a wiosna przyszła szybko. Serwis prezentuje zarówno prognozy krótko jak i długoterminowe. Można wybrać sobie swoją miejscowość i obserwować jaka w niej będzie panować pogoda. Szczegółowe prognozy znajdziecie Państwo na stronie www.twojapogoda.pl Prognozy krótkoterminowe aktualizowane są na bieżąco. Te, które przewidują pogodę na najbliższe miesiące modyfikowane są średnio raz na 30 dni.

Innym, popularnym serwisem pogodowym jest www.accuweather.com Na ich stronach możemy prześledzić nie tylko obecne warunki pogodowe. Znajdziemy tu także informacje o pogodzie panującej w przeszłości. Klikając w odpowiednie zakładki można sprawdzić temperatury czy rodzaj i ilość opadów.


Ale to nie wszystko! Ten sam serwis prezentuje prognozy pogody na nadchodzące tygodnie. Obecnie możemy śledzić warunki pogodowe jakie przewidywane są do końca grudnia 2016. Jak widać na poniższym obrazie tegoroczne Święta Bożego Narodzenia upłyną nam pod znakiem lekkiego mrozu i słonecznej pogody. Niestety jak na razie nic nie wskazuje na to, że będzie biało. Przed Sylwestrem może się jeszcze bardziej ochłodzić. Prognozowane są również opady śniegu.


Nowy Rok przywitamy również mrozem. 

Co ciekawe prognozy te aktualizowane są co kilka godzin. Dlatego też możemy je regularnie śledzić. 

Czy prognozy się sprawdzą? To się okaże w najbliższych dniach i tygodniach. A ponieważ pogoda i klimat mają niebagatelny wpływ na rośliny i ogród na pewno napiszę o tym na blogu!

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury!

8 komentarzy:

 1. Mnie bardzo odpowiada bezsnieżna zima i ciepła. Nigdy nie lubiłam zimy, zawsze mi szkoda było ptaków i zwierząt. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Aniu! Ja także nie przepadam za śniegiem i mrozem. W górach to co innego... Słońce, mróz i cudna biel. Ale wolałbym tego nie oglądać w moim ogrodzie. Najbardziej w sezonie zimowym brakuje mi dłuższych dni i chwil ze słońcem. Pozdrowienia!

   Usuń
 2. Ach te symulacje! Nie raz pogoda potrafi być przekorna. Jak dla mnie zimy może nie być wcale, no może odrobinka białego puchu na Święta.
  Słyszałam dziś w radio ciekawą prognozę - jakiś góral (oni podobno wiedzą najlepiej) oznajmił, cytuję: "Niedźwiedzie źrą jak świnie, bydzie ostra zima". Śmiać się czy wierzyć? Przesyłam uściski!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. He he, może faktycznie trzeba uwierzyć góralom. Chociaż podobnie jak Ty wolałbym, żeby nie było dużych mrozów. Ideałem dla mnie jest +15 w dzień i +5 w nocy z dodatkiem słońca i co jakiś czas deszczu. Ale w naszych warunkach to niemożliwe, więc na drugim miejscu jest -6 w nocy, -2 w dzień, trochę śniegu co kilka dni świeżego, żeby przykrył brudy i słoneczka, żeby ładnie skrzyło śnieżek :) No i tak do końca stycznia, a potem już wiosna :) Pozdrowienia Ewuniu!

   Usuń
  2. Mnie też się wydaje, że po tych ostatnich łagodnych zimach może teraz nas przymrozić starym zwyczajem :(
   Zobaczymy czy góral przeczucie dobre ma...

   Usuń
  3. Tak, to całkiem możliwe. W sumie taka prawdziwa zima byłaby najlepszym testem dla niektórych moich roślin :) Część z zimozielonych liściastych świetnie przeżyła zimę 2012/2013, która była długa i mroźna. Ale część jest młoda i nie zna jeszcze prawdziwych zim. Pozdrowienia!

   Usuń
 3. Pogoda pogodą...;)
  A ja uwielbiam ujęcia tego samego miejsca...''zielone - białe'' :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A dziękuję bardzo :) To "zielone" zdjęcie robiłem 18 grudnia 2014 :) Serdeczności!

   Usuń