Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

piątek, 18 września 2015

Liściaste rośłiny zimozielone - propozycje do ogrodu

Wczoraj mieliśmy wspaniałą letnia pogodę. Piękne słońce i +32 stopnie! Aż miło było coś porobić w ogrodzie. Dlatego dziś zapraszam na przegląd krzewów, które można teraz posadzić w naszych ogrodach!

Liściaste rośliny zimozielone zdobią otoczenie przez cały okrągły rok. Latem ich nie dostrzegamy gdyż często zlewają się z innymi krzewami. Natomiast późną jesienią, kiedy nie ma już na drzewach czy krzewach liści możemy podziwiać piękno wielu gatunków nie gubiących liści na zimę. Mimo dosyć surowego klimatu, szczególnie na wschodzie Polski wiele w nich nadaje się do uprawy na terenie praktycznie całego kraju. Co prawda należy zapewnić im odpowiednie warunki, ale przecież niewiele jest roślin, które będą rosnąć gdzie popadnie. No może poza chwastami. 

Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć, w której zaprezentuję Państwu zimozielone rośliny liściaste dostępne w Szkółce roślin ozdobnych i owocowych w podwarszawskich Janczewicach. 

Na początek znane gatunki! Poniżej trzmieliny pnące. Są one dosyć popularne w naszym kraju.


Jeszcze bardziej popularne są bukszpany, i to zarówno te formowane jak i nie przycinane.


Od lat dużą popularnością cieszą się różaneczniki.


Jakiś czas temu na rynek wkroczyły odmiany ostrokrzewów, które bez problemów znoszą nasze zimy.  


Podobnie zresztą laurowiśnie. Poniżej odmiana Caucasica.


A tutaj na pierwszym planie laurowiśnia wschodnia Otto Luyken.


Za nimi widoczne są przebarwiające się teraz na czerwono zimozielone berberysy Julianae. Późną jesienią ich liście znów będą zielone.


W janczewicach można kupić kilka odmian bluszczu pospolitego.


W ofercie są także pierisy japońskie w odmianach.


Aukuba japońska (poniżej) to dosyć wymagający krzew. Nie toleruje długotrwałych spadków temperatur poniżej -24 stopni.  Jedna noc z -26 stopniami raczej jej nie zabije. Należy jednak sadzić te rośliny w miejscach zacisznych i cienistych. Nic im tak nie szkodzi jak wczesnowiosenne słońce i zimowa susza.Na zachodzie Polski radzą sobie bez żadnych problemów, zresztą w moim ogrodzie też.


Głogownik jest również wymagającym gatunkiem. Młode rośliny lepiej jest zabezpieczyć agrowłókniną przed nadejściem tęgich mrozów.

Serdecznie zapraszam na zakupy do Szkółki roślin ozdobnych i owocowych w Janczewicach, ul. Jedności 114. Szkółkę znajdziecie Państwo pomiędzy Lesznowolą, a Falentami i Jankami (patrz mapa poniżej). Od poniedziałku do piątku czynna jest w godzinach 07.30 - 18.00, w soboty 08.00 - 17.00, a w niedziele od 09.00 do 15.00.


Zapraszam do codziennej lektury bloga!

2 komentarze:

 1. Witam serdecznie
  Czy mogę prosić o poradę
  wszystkie golterie mi uschly niemal całkowicie po lecie czy mają szansę odrosnąć z korzeni

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wg mnie tak, tylko trzeba o nie zadbać i podlewać regularnie. Golterie nie lubią suchej gleby. Trzeba jednak dać im szansę, może sobie poradzą i odrosną. Niestety wszystko zależy od tego czy korzenie im też nie uschły. Pozdrowienia!

   Usuń