Partnerem bloga jest Szkółka roślin ozdobnych i owocowych

w Janczewicach, ul. Jedności 114

Do 01 marca 2018 Szkółka jest nieczynna

http://szkolkajanczewice.pl/

wtorek, 28 lipca 2015

Ciekawe rośłiny do ogrodu - szkółka w Janczewicach

W Szkółce roślin ozdobnych i owocowych w podwarszawskich Janczewicach cały czas pojawiają się różne nowe rośliny. Dziś chciałbym zainteresować Państwa kilkoma z nich. Część z nich jest mało znana i rzadko dostępna w sklepach ogrodniczych czy też w szkółkach.

Pierwsza z nich to gunnera olbrzymia. Liście dorosłego okazu tej piękności są wielkości męskiego parasola! Na zimę kępa wymaga jednak zabezpieczenia. Można ją okryć gałązkami sosnowymi lub świerkowymi. Jednak gdy są duże mrozy lepiej obsypać całość korą sosnową.


Kolejny krzew to ciekawa odmiana ligustru. Jest półzimozielony!


Poniżej zimozielony suchodrzew chiński. Wymaga on stanowisk osłoniętych. W bardzo mroźne zimy może przemarzać, ale na pewno wiosną odbije. 


A to już niespotykana odmiana kiścienia! Roślina wytrzymuje nasze zimy, ale wymaga miejsc osłoniętych i zacisznych. Podobnie jak innym liściastym roślinom zimozielonym bardzo szkodzi jej wczesno wiosenne słońce.


A jak już piszemy o zimozielonych to nie można pominąć wspaniałych pierisów japońskich...


... czy trzmielin pnących.


Wśród kolorowych berberysów gubiących liście na zimę na wyróżnienie i uwagę zasługuje zimozielony berberys Julianae. Nie wiem czemu ale wciąż nie jest on zbyt popularny w naszym kraju. Czy to wina kolców? Chyba nie... Krzew jest w pełni odporny na nasz klimat i świetnie służy jako żywopłot. Uwielbia przycinanie. Dorasta do nawet ponad 2-3 metrów wysokości!  


A na zakończenie miłorząb japoński. Drzewka, chociaż wyglądają jak szczepione na pniu, są tylko tak przycięte. To ich własny pień!


Serdecznie zapraszam na zakupy do Szkółki roślin ozdobnych i owocowych w Janczewicach, ul. Jedności 114. Szkółkę znajdziecie Państwo pomiędzy Lesznowolą, a Falentami i Jankami (patrz mapa poniżej). Od poniedziałku do piątku czynna jest w godzinach 07.30 - 18.00, w soboty 08.00 - 17.00, a w niedziele od 09.00 do 15.00.
Zapraszam do codziennej lektury bloga!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz