Partnerem bloga jest Szkółka roślin ozdobnych i owocowych

w Janczewicach, ul. Jedności 114

Do 01 marca 2018 Szkółka jest nieczynna

http://szkolkajanczewice.pl/

środa, 17 czerwca 2015

Najpopularniejsze rośliny na XI Festiwalu Otwarte Ogrody

W miniony weekend W Podkowie Leśnej i okolicy odbył się XI Festiwal Otwarte Ogrody. W niedzielę wczesnym popołudniem Zimozielony ogród otworzył się dla wszystkich chętnych, a nie tylko dla moich znajomych czy klientów firmy. Goście byli zainteresowani wieloma krzewami, ale szczególne wrażenie zrobiło na nich kilka roślin, o których chcę dziś Państwu napisać. 

Wszystkie te rośliny, a także wiele innych można zakupić w Szkółce roślin ozdobnych i owocowych  w podwarszawskich Janczewicach, przy ul. Jedności 114, pomiędzy Lesznowolą, a Falentami i Jankami. Od poniedziałku do piątku czynna jest w godzinach 07.30 - 18.00, w soboty 08.00 - 17.00, a w niedziele od 09.00 do 15.00.

Największe zainteresowanie wśród gości wzbudził bluszcz krzewiasty (Hedera helix Arborescens). Jak sama nazwa mówi rośnie w formie krzewu. Różne źródła podają, że w naszych warunkach klimatycznych może dorastać do ok. 2-3 metrów, chociaż widziałem wyższe okazy. W łagodniejszym klimacie jego wysokość często dochodzi do nawet 5 metrów! Jest to zimozielona roślina, która szczególnie pięknie wygląda w okresie od późnej jesieni do wiosny, kiedy na innych krzewach nie ma już liści. Z uwagi na brak korzeni przybyszowych oraz wzniesioną formę krzewu bluszcz ten nie płoży się po ziemi ani nie wspina po podporach. Jest w pełni odporny na polskie zimy.


Równie sporym zainteresowaniem cieszyła się laurowiśnia wschodnia Caucasica (Prunus laurocerasus Caucasica).  Na poniższym zdjęciu widoczna po lewej stronie.


Jak podają różne źródła jest to druga (po laurowiśni wschodniej Otto Luyken) najbardziej mrozoodporna odmiana tego krzewu.

Laurowiśnia wschodnia Caucasica jest zimozielonym krzewem liściastym, dorastającym w łagodnym, morskim klimacie (Wielka Brytania, Belgia, Francja, itd.) do wysokości nawet 5 metrów, przy szerokości ok. 4m. W naszym klimacie raczej takich rozmiarów nie osiągnie, ale w dobrych warunkach dorosła roślina powinna mieć ok. 2-3 metry wysokości. Szerokość tych krzewów dochodzi do ok. 1,5 metra. Ma wzniesiony pokrój i rośnie dosyć szybko, nawet ponad 30 cm rocznie. Jest w pełni odporna na zimy panujące w centralnej, zachodniej i północno-zachodniej Polsce.


Podobnym zainteresowaniem cieszyły się ostrokrzewy, pierisy japońskie czy trzmieliny. Poniżej na zdjęciach widać wspomniane rośliny. Można je zakupić we wspomnianej na początku szkółce w Janczewicach.

Ostrokrzewy (w odmianach) z powodzeniem mogą być używane na żywopłoty. Wyjątkowo dobrze znoszą cięcie, które należy wykonać na wiosnę, po zakończeniu okresu porannych przymrozków.  Drugie cięcie można wykonać wczesną jesienią, ale na tyle wcześnie żeby rośliny zdążyły zagoić rany przed pierwszymi przymrozkami.

Poza tym ostrokrzew ten pięknie prezentuje się jako pojedynczo rosnący krzew. Nie wymaga wtedy przycinania. Mimo braku cięcia jest na ogół krzewem dosyć gęstym. Dosyć sporo odmian świetnie sobie radzi w naszych warunkach klimatycznych.


Pieris japoński (Pieris japonica) - w odmianach - lubi stanowiska cieniste lub półcieniste, znosi również stanowiska słoneczne, na których liście ładniej się wybarwiają oraz lepiej kwitnie, ale w takim miejscu szybciej wysusza się podłoże. W miejscu słonecznym narażony będzie również na duże wahania temperatur późną zimą i wczesną wiosną, gdy słońce świeci coraz mocniej, ogrzewając glebę i rośliny, natomiast noce mogą być jeszcze mroźne. Ściółkowanie korą sosnową zapobiega nadmiernemu parowaniu wody z gleby latem, natomiast zimą zabezpiecza system korzeniowy przed przemarznięciem oraz wysuszeniem. 


Ciekawość zwiedzających wzbudziły trzmieliny pnące, a w zasadzie mnogość ich odmian. A rośnie u mnie ich niemało. Trzmieliny mogą rosnąć w słońcu, ale wolą miejsca cieniste lub półcieniste. W słońcu listki będą ładniej się wybarwiać, natomiast w cieniu trzmielina ta będzie się lepiej piąć po podporach. Preferują  wilgotną glebę próchniczą.Więcej informacji o wszystkich tych roślinach znajdziecie Państwo na mojej stronie internetowej www.zimozielonyogrod.pl w zakładce "Moje rośliny".  Wielu cennych informacji udzielą Państwu również właściciele i pracownicy Szkółki roślin ozdobnych i owocowych w Janczewicach!

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

2 komentarze:

  1. Tyle pieknych roślin...aż się w glowie kręci.....

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj tak, szkółka jest naprawdę świetnie zaopatrzona :)

      Usuń