Partnerem bloga jest Szkółka roślin ozdobnych i owocowych

w Janczewicach, ul. Jedności 114

Do 01 marca 2018 Szkółka jest nieczynna

http://szkolkajanczewice.pl/

wtorek, 18 marca 2014

Ogrodowe inspiracje

Wiosna na stałe zagościła już w naszych ogrodach. Najwyższy już czas na rozpoczęcie prac ogrodowych. Moja firma "Zimozielony ogród" powraca po zimowej przerwie. Dziś zapraszam do obejrzenia dwóch naszych realizacji. Czy ogród to tylko trawnik i kwiatki? na pewno nie! Na kształt i wygląd ogrodu wpływ ma wiele różnych czynników i składników. Trawnik niewątpliwie należy do najważniejszych, ale nie jest jedyną częścią pięknego ogrodu.

W miejscu, które widnieje na poniższym zdjęciu, a które zmieniliśmy jesienią ubiegłego roku na całej powierzchni rósł dosyć nierówny trawnik. Część murawy zlikwidowaliśmy, a na jej miejsce posadziliśmy krzewy oraz byliny takie jak trawa niebieska czy wrzośce. Ważnym elementem nowego założenia ogrodowego są kamienie, zarówno kostka granitowa stanowiąca obrzeża trawnika jak i centralny element tego miejsca, czyli spory głaz w kształcie trapezu. Biały kamień (otoczak) wysypany na agrowłókninie jest tłem dla ciemniejszych roślin. Kora sosnowa, która również leży na agrowłókninie stanowi doskonałe tło dla roślin o jaśniejszych barwach. Głaz wyznacza i podkreśla centralne miejsce klombu. Za ok. dwa tygodnie w miejscu gdzie widać rozplantowaną, wygrabioną i przewałowaną ziemię będę siał trawnik.


W wielu ogrodach spotkać można tzw. skalniaki. Można je też nazwać rabatami kaskadowymi. Poniżej taka właśnie rabata otoczona pociętymi podkładami kolejowymi. Kamienie mają wnosić atmosferę skalniaka. Na górze rabaty położony został większy kamień, który dominuje nad całością założenia. Obok niego rosną dwa płożące iglaki, których intensywnie zielony kolor ma przyciągać wzrok.

Na tego typu miejscach nie sadzimy wysokich roślin. Są tu płożące iglaki w różnych barwach, trzmieliny, wrzośce, rozchodniki, rojniki oraz bratki, które nadają temu miejscy wiosennego kolorytu. taki skalniak na pewno nie będzie nigdy nudził swoim widokiem.


Serdecznie zapraszam do lektury bloga oraz do współpracy firmą "Zimozielony ogród". Poniżej podaję dane kontaktowe:

Andrzej Zawadzki
+48 501 125 810
e-mail: info@zimozielonyogrod.pl
strona internetowa: www.zimozielonyogrod.pl
blog: www.zimozielonyogrod.blogspot.com

Szczegóły dotyczące naszej działalności znajdą Państwo Tutaj.

2 komentarze:

  1. Ten pierwszy projekt bardzo mi się podoba - jest dokładnie w moim stylu. Uwielbiam w ogrodzie linie zaokrąglone łagodnie podkreślające rabaty. Skalniaczek też pięknie zagospodarowany chociaż osobiście wolę naturalne skarpy. Niestety nie w każdym ogródku jest taka możliwość. Teraz tylko czekać aż roślinki podrosną i pokażą swoje piękno. Gratuluję udanych projektów.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj Ewuniu! Bardzo dziękuję za miłe słowa. Ja też lubię takie zaokrąglone linie. Pięknie to wygląda w ogrodach! Pozdrowienia i serdeczności!

      Usuń