Partnerem bloga jest Szkółka roślin ozdobnych i owocowych

w Janczewicach, ul. Jedności 114

Do 01 marca 2018 Szkółka jest nieczynna

http://szkolkajanczewice.pl/

wtorek, 8 października 2013

Wycinka drzew

Jak Państwo wiecie ponad pół roku temu za namową moich znajomych założyłem własną firmę ogrodniczą. Moja pasja przerodziła się w biznes. Teraz wykorzystuję swoje doświadczenie, wiedzę oraz umiejętności i zmysł planowania przestrzennego w projektowaniu ogrodów. Firma oczywiście zajmuje się również realizacją moich projektów oraz szeroko pojętą stałą pielęgnacją ogrodów i działek. Szczegóły działalności znajdą Państwo na mojej stronie internetowej www.zimozielonyogrod.pl, a opis działalności firmy oraz kulisy jej powstanie zamieściłem w zakładce Portfolio, którą znaleźć można tutaj http://www.zimozielonyogrod.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=67&Itemid=186


Dziś chciałbym przedstawić Państwu niewielki wycinek naszych prac, jakim jest wycinka drzew. Wydaje się, że jest to bardzo prosta czynność, ale rzadko się zdarza, że mamy do czynienia z pojedynczym drzewem rosnącym na otwartym terenie, wokół którego nie ma żadnych naturalnych bądź sztucznych przeszkód. Na ogół dookoła rosną inne drzewa, stoją domy, często pomiędzy gałęziami biegną przewody telefoniczne, a nawet kable energetyczne! To znacznie komplikuje wycinkę oraz powoduje, że czynność ta jest bardzo niebezpieczna.

Stosujemy dwie metody wycinki drzew: alpinistyczną oraz z podnośnika. Czasami trzeba też użyć metody mieszanej, czyli połączenia obu wspomnianych sposobów wycięcia drzewa. Jak sami Państwo widzicie nie wystarczy jedynie podciąć pień z jednej strony, żeby ściąć drzewo. Bardzo często, a w zasadzie najczęściej najpierw obcina się po kolei gałęzie drzew, a potem, kawałek po kawałku ścina się pień. 


Zarówno gałęzie jak i fragmenty pnia (pni) transportowane są na ziemię za pomocą lin. Wszystko po to, żeby jak najmniej ingerować w otoczenie drzewa. Wycinając drzewa czy podcinając ich gałęzie zawsze uważamy, żeby nie zniszczyć trawnika, kwiatów czy krzewów, które dosyć często rosną w bezpośrednim otoczeniu drzewa, na którym pracujemy. 


WAŻNE:  Na wycięcie każdego większego drzewa właściciel posesji musi mieć pozwolenie! Szczegóły dotyczące procedur jego uzyskania dostępne są na większości stron internetowych samorządów lokalnych.

Pnie drzew oraz gałęzie przycinamy na oczekiwaną przez zleceniodawcę długość. Jeżeli zamierzacie Państwo wykorzystać drzewo do np. budowy altanki, czy wiaty garażowej należy pamiętać, że pnie powinny zostać okorowane, a samo drzewo zabezpieczone przed szkodnikami i pleśnią. Musi ono również obeschnąć. Idealnym rozwiązaniem jest leżakowanie drewna w suchym i przewiewnym miejscu przez okres kilku miesięcy.

Więcej informacji o firmie znajdą Państwo na stronie internetowej www.zimozielonyogrod.pl

Zapraszam do lektury!

4 komentarze:

  1. Witaj Andrzeju. Dziękuję za dobre rady, no cóż będzie wojna. Wielka szkoda że mieszkasz tak daleko. bo przymierzam się do wycięcia takiej wysokachnej j wierzby trzy- konarowej krzywej . wisi mi nad moimi krzewami i rabatkami. ciężko będzie ale syn może coś poradzi. czy na ogławianie wierzb na posesji też potrzebne jest zezwolenie?Życzę dużo zleceń. Dobranoc przyjacielu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj Stasiu! Szkoda Pani Chmielewskiej [i][i][i] A co do drzew... Nie daj się naciągnąć jakimś wyłudzaczom. Nie powinno Cię to kosztować więcej niż 300 PLN. Takie ceny są w Warszawie i okolicach za wierzbę. Być może u Ciebie jest taniej :) Na wycinkę konieczne jest pozwolenie, musisz napisać wniosek o zgodę. Jeśli chodzi o podcinkę gałęzi, to jeśli nie mieszkasz na terenie podlegającym ochronie konserwatora przyrody, to możesz spokojnie robić cięcie kosmetyczne. Pozdrowienia!

      Usuń