Partnerem bloga jest Szkółka roślin ozdobnych i owocowych

w Janczewicach, ul. Jedności 114

Do 01 marca 2018 Szkółka jest nieczynna

http://szkolkajanczewice.pl/

poniedziałek, 12 listopada 2012

Jałowiec stożkowy (skalny) Blue Heaven

W moim zimozielonym ogrodzie rosną nie tylko krzewy, które na zimę nie zrzucają liści, ale również iglaki, które dzięki swoim igiełkom pozostają zielone przez cały rok. O niektórych już pisałem. Dziś pora na jałowiec skalny Blue Heaven (Juniperus scopulorum Blue Heaven). Jest to bardzo ładnie na srebrno lub niebiesko wybarwiona odmiana jałowca. 

W moim ogrodzie 2 krzewy tej odmiany pojawiły się tuż przed Świętami Bożego Narodzenia 2006 roku. Stały wtedy w doniczkach (plastikowych) na schodach. Kupiłem je jako ozdobę świąteczną, która miała wnieść trochę ciepła na wciąż niewykończone schody wejściowe do mojego domu. Myślałem, że nie przeżyją zimy, jedna na wiosnę 2007 roku wyglądały tak, jakby zima w ogóle ich nie dotyczyła.

Tak wyglądały 25 marca 2007 roku. Widać je w dolnej części zdjęcia.


Jałowce tej odmiany rosną dość powoli, ale systematycznie. Mają raczej zwarty pokrój. Same rosną w kształcie stożka. W zasadzie nie trzeba ich formować, wręcz tego nie lubią. Wskazane jest jedynie cięcie kosmetyczne, gdy jakaś gałązka uschnie albo złamie się np. pod ciężarem śniegu.

Ponieważ moje maleńkie jałowce bez żadnych problemów przetrzymały zimę (w plastikowych doniczkach bez żadnej ochrony) postanowiłem je wsadzić do gruntu, dając im szansę na normalny rozrost.

Posadziłem je po dwóch stronach ścieżki i nieistniejącej jeszcze wtedy kładki nad korzeniami sosen i dębów. Zdjęcie pochodzi z 21 maja 2007 roku.


Powinno się je sadzić w miejscach słonecznych, ale u mnie rosną w półcieniu i też dobrze sobie radzą. Różne źródła podają, że po 10 latach mogą osiągnąć wysokość ok. 2-2,5 metra. Tak jałowce wyglądały w moim ogrodzie w deszczowe popołudnie 29 lipca 2012 roku. Wciąż rosną po obu stronach miejsca gdzie chodnik łączy się z kładką.


Zapraszam do odwiedzenia mojej strony internetowej www.zimozielonyogrod.pl Znajdziecie tam Państwo sporo informacji o krzewach rosnących w moim ogrodzie, a już niedługo znajdzie się tam więcej szczegółowych informacji o różnego rodzaju jałowcach. 

A osoby lubiące dobrze i smacznie zjeść serdecznie zapraszam na mojego drugiego bloga www.gotujacyfacet.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz