Partnerem bloga jest Szkółka roślin ozdobnych i owocowych

w Janczewicach, ul. Jedności 114

Do 01 marca 2018 Szkółka jest nieczynna

http://szkolkajanczewice.pl/

czwartek, 29 marca 2012

Runianka japońska

Dziś kilka słów o ślicznej zimozielonej krzewince. Jest nią runianka japońska (Pachysandra trerminalis). Runianka rośnie w moim ogrodzie od 2008 roku, jest rośliną, która doskonale zadarnia miejsca, gdzie ze względu na brak dostatecznej ilości światła słonecznego nie możemy zasiać trawy. Rośnie dosyć szybko, rozrastając sięz korzeni, które potrafią po ziemią rozrastać się w długie pędy. Nie jest to roślina zbyt ekspansywna, ale jeśli chcemy utrzymać w ryzach jej rozrastanie, dobrze jest wkopać w ziemię na głębokość do ok. 25-30 centymetrów specjalną zaporę np. plastikowy border, który powstrzyma korzenie przed nadmierną ekspansją. 

Na poniższym zdjęciu runianka znajduje się w jego górnej części, ogrodzona zielonym borderem.


Krzewinka ta doskonale znosi nasze zimy, nie przeszkadza jej przesadzanie ani cięcie. Lubi miejsca zacienione i wilgotne. Jest zielona przez cały rok, nawet wtedy kiedy przykryje ją warstwa śniegu (poniżej) lub gdy są duże mrozy.


Jest rośliną ozdobną jedynie z liści, gdyż jej białe kwiatki są bardzo niepozorne.

W moim ogrodzie w tym roku pojawi się odmiana "Variegata", której liście są biało-zielone. Odmiana ta preferuje miejsca bardziej widne i nasłonecznione lub półcieniste. Ale nie przepada za bezpośrednim nasłonecznieniem przez cały dzień.

Poniżej zdjęcie runianki japońskiej "Variegata" zrobione w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego w Alejach Ujazdowskich 4. W kwietniu 2011 roku ogród czynny będzie w dni powszednie od 09.00 do 20.00, a w niedziele i święta od 10.00 do 20.00. Zapraszam do odwiedzenia strony internetowej tego prawie 200-letniego ogrodu botanicznego: http://www.ogrod.uw.edu.pl/


I jeszcze jedna informacja. Runianka nie jest rośliną wymagającą, lubi gleby lekko kwaśne i wilgotne.

2 komentarze:

  1. Tak,mam tę roślinę i jestem bardzo zadowolona, bo niezawodnie zdobi mój ogród przez cały rok.Polecam z czystym sumieniem nawet dla początkujących ogrodników.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj! Dziękuję za komentarz! To prawda, runianka jest wspaniała i nie przynosi żadnych kłopotów w ogrodzie. Pozdrawiam serdecznie. Andrzej.

      Usuń